foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
59 842 48 31
sekretariat@mechanik.slupsk.pl

       

podreczniki2122 galeria rekrutacja22 plan lekcji BK 

konsultacje i kola matura dla rodzicow kuznia logo sow2

perspektywy 2020 ranking tarcza

librus

logo cke
portal edukacyjny 

Baner CMI

maly plakat EFS poziom A3 Supsk

projekt uczesie dobrze nauczac maly

Projekt zdalna szkola

logo

Erasmus 

Power

 

szkola z klasa

sus

kanał6 raze do zawodu(treść artykułu z relacji Kanału6, link do relacji pod wpisem)
 
Uczniowie słupskiego Mechanika po raz czwarty wzięli udział w konkursie „Razem do zawodu”, organizowanym przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza. Innowacyjne projekty młodych konstruktorów zostały docenione przez komisję. Tym samym słupska młodzież po raz kolejny pokazała, że sumienna nauka i praca przynoszą korzyści.
Uczniowie słupskiego Mechanika cyklicznie startują w konkursie „Razem do zawodu” i odnoszą sukcesy. W ubiegłym roku skonstruowali statek elektryczny, który doceniła kapituła konkursu. W tym roku nagrodzono aż cztery projekty. Na zwycięstwo, zdaniem komisji, zasłużyła koncepcja nowoczesnego łóżka rehabilitacyjnego. Pomysł zrodził się przede wszystkim z obserwacji i dostrzeżenia luki technologicznej.
– Stwierdziliśmy, że warto byłoby stworzyć stół wielofunkcyjny – informuje Oliwier Nowak, uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku. – W naszym wykonaniu jest to stół „pięć w jednym”, ale można by o wiele więcej funkcji w nim zaprogramować. Tamta firma skupiła się na panelach analogowych. Mieliśmy przy stole dopasowany ekran i tam mieliśmy różnego rodzaju funkcje do wybierania. Uznaliśmy, że jeżeli ma to trafić do punktów, w których zazwyczaj rehabilitanci obsługują wielu klientów naraz, żeby ułatwić im pracę stworzyliśmy stół w zasadzie samowystarczalny. Rehabilitant pobiera aplikację danego stołu, którą też stworzyliśmy i może w ten sposób obsługiwać wielu klientów naraz.
Na razie uczniowie przygotowali prezentację i specyfikację takiego stołu. W przyszłości planują go wykonać. Szacunkowy koszt produkcji wielofunkcyjnego łóżka to około kilkanaście tysięcy złotych. Kreatywnością i pomysłowością zaskoczyli swojego opiekuna.
– To duża satysfakcja z sukcesu, jaki grupa odniosła – przyznaje Adam Drobkiewicz, opiekun grupy. – Duża część tych prac odbywała się w Zespole Placówek Oświatowych, gdzie uczniowie Mechanika odbywają zajęcia praktyczne. Pomimo pandemii te zajęcia mogły się odbywać przez długi czas i tam grupa mogła swój projekt realizować. Dziękuję kolegom z zespołu placówek za merytoryczne wsparcie i doradztwo w wykonaniu tego projektu.
Drugi wyróżniony projekt to specjalna Kapsuła marzeń, która może służyć do relaksu i rehabilitacji. Przy tworzeniu projektu pomysłodawcy współpracowali z podopiecznymi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
– Jest to kapsuła w której się jakby zamykamy, odcinamy od całego świata zewnętrznego – tłumaczy Marcin Godlewski, uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku. – Mamy tam okulary VR, które dają nam bardziej realne przeświadczenie, że znajdujemy się na przykład na jakiejś plaży. Mamy nagłośnienie, które daje też spore emocje i jest w niej przede wszystkim wygodnie. Dążymy do tego, żeby to była taka mobilna kapsuła do rehabilitacji. Będziemy pracować, żeby to było jeszcze lepsze, żeby dzieciom jak najlepiej służyło.
Tworzenie kapsuły wymagało sporo pracy. Część wykorzystanych materiałów udało się pozyskać od sponsora, pozostałe pochodziły m.in. z resztek poremontowych znalezionych w domach konstruktorów.
– Robiliśmy to półtora miesiąca, a razem z pomysłem byłyby dwa miesiące – mówi Maksymilian Lasecki, uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku. – Bo to jednak wszystko wymyślić, potem zrobić stelaż, całe wykończenie, spawanie… Jak wiadomo mieliśmy też lekcje zdalne, więc spotykaliśmy się po lekcjach. Zajęło to sporo czasu, ale myślę, że było warto.
Okazuje się, że Kapsuła marzeń spełnia swoje zadanie, co potwierdzają podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku.
– Zawsze podchodzę z obawami do wszelkiego rodzaju sprzętów – przyznaje Magdalena Skóra, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku. – Zwłaszcza, że znamy swoich uczniów i wychowanków, ich dysfunkcje i choroby współistniejące. Pierwsze pytanie zawsze było, co to jest, jaki to ma wpływ, jakie urządzenia elektryczne, elektroniczne tam wchodzą i jaki to może mieć wpływ na naszych wychowanków, zwłaszcza ze sprzężeniami. Na przykład autystów ze sprzężeniami. Czy będzie to miało wpływ na ich późniejsze funkcjonowanie? Czy na przykład nie zaatakują, nie zepsują… Kiedy dostałam wyjaśnienie, co to jest i na czym to polega, to pozostawał tylko kwestia przeprowadzenia ankiet jakie to marzenia chciałyby nasze dzieci spełnić. Na początek były klasy z mniejszymi niepełnosprawnościami. Pozostawało przygotowanie sprzętu, wysłanie nauczycielek z klasa czwartą i piątą i skorzystanie. A potem już tylko widziałam wypieki na twarzy, szczęście, radość. Opowiadania o pływaniu z rekinami, ferrari, czołgi, kosmos… Sama mam ochotę to wypróbować.
Dumy ze swoich uczniów nie kryje także dyrektor słupskiego Mechanika, która receptę na sukces upatruje przede wszystkim w chęciach i ciężkiej pracy.
– To jest zasługa i uczniów i nauczycieli – podkreśla Barbara Zakrzewska, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku. – Gdyby to razem nie grało, nie dałoby się nic zrobić. Po prostu mamy wspaniałych uczniów, którym się chce i nauczyciele ich motywują do tej pracy. Te wspólne działania przynoszą sukcesy. Ale to także dzięki temu, że my jako szkoła staramy się tworzyć warunki dla rozwoju ich zainteresowań. W tym celu wciąż poszukujemy nowych zawodów. Takie też wprowadzamy w tym roku, to technik spawalnictwa, technik automatyk i technik robotyk.
Dwa kolejne nagrodzone projekty w konkursie „Razem do zawodu” zostaną zaprezentowane w połowie maja. (opr. rkh)
 
MATERIAŁ VIDEO I ARTYKUŁ DOSTĘPNE POD LINKIEM:

Kieruki w klasach na rok 2021/2022

moodle logo

SKARGI

mechanikYT

Mapa rewitalizacji miasta Słupska

mapa rewitalizacji

Współpraca

Logo Kospel
Logo OptiNav Sp. z o.o.
//poczatek widgetu dostepności //koniec widgetu dostępności