MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH – patronat AMS STANIUK, CONTINENTAL AUTO, AUTO DIUG
Mechanik pojazdów samochodowych - to kierunek związany z obsługą pojazdów samochodowych. Wraz z rozwojem motoryzacji wzrosło zapotrzebowanie na rynku pracy na dobrze wykształconych fachowców z zakresu naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych, obecnie produkowanych
z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Kształcący się w tym kierunku uczniowie stają się specjalistami z dziedziny naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych, a także diagnostyki samochodowej.
Absolwent szkoły będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
Osiągnięte procesie kształcenia kwalifikacje zawodowe, umożliwią absolwentowi prowadzenie działalności gospodarczej oraz podejmowanie pracy między innymi w:
ELEKTROMECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH – patronat TOYOTA, MARKOS -dodatkowa specjalność wyposażenie łodzi.
Bardzo ciekawą propozycją dla osób, które pasjonują się motoryzacją jest wybór kształcenia
w zawodzie elektromechanika pojazdów samochodowych. Elektromechanik rozpoznaje elementy
i urządzenia elektryczne oraz elektroniczne w pojazdach, sprawdza ich stan techniczny, czyta schematy instalacji. Ponadto lokalizuje i usuwa uszkodzenia w układach elektronicznych pojazdów
z wykorzystaniem komputerowych urządzeń diagnostycznych. Oprócz tego wykonuje połączenia elektryczne oraz ocenia stan techniczny elementów i podzespołów elektrycznych w pojazdach, wykonuje montaż i demontaż instalacji oraz urządzeń elektrycznych i elementów układów elektronicznych oraz przeprowadza przeglądy techniczne instalacji elektrycznych.
Kierunek adresowany jest do osób, które chcą podjąć pracę w zakładach naprawy pojazdów samochodowych, stacjach obsługi i stacjach kontroli pojazdów.
Absolwent w zawodzie elektromechanik może podjąć pracę w:
LAKIERNIK SAMOCHODOWY - patronat TROTON, CSV, NOVOL
Specjalność skierowana jest do osób, które chcą nabyć umiejętności w zakresie zabezpieczenia karoserii samochodu przed korozją, wygładzania nadwozia z chropowatości, malowania podkładowego, obsługi nowoczesnych kabin lakierniczych.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie lakiernik będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: przygotowania powierzchni do naniesienia powłok lakierniczych, nanoszenia powłok lakierniczych, wykonania renowacji powierzchni lakierowanej. Kierunek adresowany jest do osób, które chcą znaleźć zatrudnienie w halach fabrycznych lub prywatnych warsztatach lakiernictwa, np. w fabrykach mebli, warsztatach, fabrykach samochodowych.
Kierunek daje uprawnienia do: zabezpieczenia karoserii samochodu przed korozją, wygładzania nadwozia z chropowatości, malowania podkładowego, obsługi nowoczesnych kabin lakierniczych. Absolwent znajdzie pracę w: fabrykach samochodów, np. w SCANII, warsztatach samochodowych, będzie przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
MECHANIK MONTER MASZYN I URZĄDZEŃ – patronat KOSPEL, ZAKŁAD DOSKONALENIA ZAWODOWEGO
Specjalność skierowana jest do osób, które chcą nabyć umiejętności w zakresie konserwacji, montażu, naprawy maszyn i urządzeń przemysłowych, budowlanych, pojazdów transportowych, mechanizmów precyzyjnych i aparatury chemicznej.
Kierunek daje uprawnienia do: konserwacji, montażu, naprawy maszyn i urządzeń, montażu, naprawy, konserwacji maszyn i urządzeń przemysłowych, budowlanych, pojazdów transportowych, mechanizmów precyzyjnych i aparatury chemicznej.
Absolwent znajdzie pracę w: zakładach usługowo-naprawczych, przedsiębiorstwach produkujących, montujących, remontujących maszyny, urządzenia i pojazdy budowlane, transportowe i rolnicze,
w zakładach przemysłu maszynowego i przetwórczego przemysłu metalowego.
KIEROWCA MECHANIK – patronat PAULA FISH
Specjalność skierowana jest do osób, które chcą nabyć umiejętności w zakresie prowadzenia pojazdów samochodowych zgodnie z posiadanymi uprawnieniami oraz wykonywanie napraw pojazdów samochodowych.
Praca kierowcy mechanika polega na bezpiecznym transporcie ludzi lub towarów.
Kierowca mechanik wykonuje również czynności mające na celu utrzymanie samochodu w dobrym stanie technicznym przez cały okres jego eksploatacji. W przypadku wystąpienia awarii pojazdu podczas jazdy podejmuje się jego naprawy zgodnie z przewidzianą technologią lub wzywa specjalistyczny zespół naprawczy, gdy naprawa przekracza jego umiejętności i dostępny sprzęt techniczny, zabezpieczając jednocześnie odpowiednio miejsce zatrzymania pojazdu.
Wprowadzenia nowego zawodu „kierowca mechanik” wynika z obserwowanego deficytu kadr z wykształceniem zawodowym, które mogłyby zasilić rynek pracy w branży transportowej, tj. zapełnić lukę w wykonywaniu usług związanych z przewozem rzeczy. Osoby wykonujące ten zawód w przyszłości, jako wykwalifikowana kadra przedsiębiorstw transportowych, będą mogły znaleźć zatrudnienie na rynku pracy, na którym istnieje stałe zapotrzebowanie na pracowników posiadających uprawnienia kierowcy samochodu ciężarowego.