foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
59 842 48 31
sekretariat@mechanik.slupsk.pl

       

podreczniki2122 galeria rekrutacja22 plan lekcji BK 

konsultacje i kola matura dla rodzicow kuznia logo sow2

perspektywy 2022 technikum srebro

librus

logo cke
portal edukacyjny 

Baner CMI

maly plakat EFS poziom A3 Supsk

projekt uczesie dobrze nauczac maly

Projekt zdalna szkola

logo

Erasmus 

Power

 

szkola z klasa

sus

W dniach 15.01 - 28.01.2017r. uczniowie kierunku technik logistyk z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. inż. T. Tańskiego w Słupsku, popularnego Mechanika, brali udział w praktykach zagranicznych w Niemczech. W projekcie finansowanym w ramach programu unijnego "ERASMUS +", brało udział 32 uczniów z klasy III L T, III LU T, IV L T. Opiekunami wyjazdu zostali: wicedyrektorzy Anna Szymańska, Przemysław Jakubowski oraz wychowawczyni klasy IV L T, Iwona Chwedczuk-Lesiak. Priorytetowym celem praktyki było rozwinięcie umiejętności praktycznych i zdobycie nowych wiadomości i technik z zakresu pracy logistyka oraz rozwijanie umiejętności językowych z zakresu języka niemieckiego i języka angielskiego. Wszystkie zajęcia w ramach ich praktyki były zorganizowane pod tym kątem i odbywały się w języku obcym. Miejscem naszych praktyk i celem wyjazdu była miejscowość Schkeuditz w Niemczech.

Nasza przygoda rozpoczęła się w dniu wyjazdu, o godz. 8:00. Miejscem wyjazdu był Plac Zwycięstwa w Słupsku. Jako, że jesteśmy nieco starsi od uczestników projektu, w głowach pobrzmiewała nam rytmiczna muzyka Seweryna Krajewskiego, a na usta cisnęły się słowa Magdaleny Czapińskiej w wykonaniu niepokonanej Maryli Rodowicz:
"Wsiąść do pociągu byle jakiego,
Nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet,
Ściskając w ręku kamyk zielony (...)"

Ostatecznie wsiadaliśmy do autokaru i to nie "byle jakiego", bo naprawdę pięknego i wygodnego. Tak naprawdę zadbaliśmy o bagaż swój i młodzieży, który spoczął w ogromnych lukach bagażowych naszego "rydwanu". No i w sumie, jako opiekunowie wyjazdu, to nie ściskaliśmy w rękach tego "zielonego kamyczka", a listy uczestników i trasę przejazdu. Mimo mniejszej spontaniczności wyjazdu, niż tego szalonego "Marylki" i tak mieliśmy szeroki uśmiech na ustach, bo czuliśmy nieporównywalny do niczego innego zapach przygody, który unosił się w autokarze pośród 32 fantastycznych młodych ludzi, uczniów naszej szkoły, zapalonych do podroży.

Czas podróży upłynął nam niemalże sielankowo. W czasie trasy udzielił się nam klimat "czechowowskiej rzeczywistości". Niemalże jak w "Wiśniowym sadzie" w naszym autokarze jedni spali, inni czytali, pozostali słuchali muzyki, gawędzili, niektórzy dysputowali o polityce i ogólnej sytuacji międzynarodowej po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.
Po przybyciu na miejsce zamieszkaliśmy w dobrze zorganizowanym międzynarodowym ośrodku szkoleniowo-zawodowym "Vitalis", na terenie którego odbywała się również część zajęć młodzieży. Serdecznym uśmiechem i szczerym "halo" przywitała nas jedna z pracownic ośrodka – Ania. To właśnie na terenie tego ośrodka w salach wykładowych nasi uczniowie zaczęli wykłady i warsztaty z zakresu logistyki. Mieli zajęcia z planowania organizacji przedsiębiorstwa transportowego oraz tworzenia businessplanu. Wszyscy uczestnicy tych zajęć ocenili je jako bardzo wymagające oraz interesujące i poznawcze. Jako jeden z największych atutów wymienili możliwość funkcjonowania w symulacji struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa oraz to, że jedynym sposobem komunikacji było posługiwanie się językiem niemieckim czy angielskim. W czasie całego wyjazdu każdy poznał swoje możliwości lingwistyczne, również gdy musiał samodzielnie zrobić zakupy czy uzyskać potrzebne mu aktualnie informację.

Choć praktyka trwała tylko 2 tygodnie, organizatorzy zapewnili młodzieży również duże ilości atrakcji turystycznych i poznawczych. Okazji do poznania historii regionu, całego kraju i rozwijania swoich umiejętności językowych było co niemiara. Już drugiego dnia z samego rana opiekunka naszej grupy Ania zabrała nas na całodzienny wyjazd do Lipska, żeby pokazać warianty transportu publicznego na trasie Schkeuditz-Lipsk oraz oprowadzić nas po Lipsku. Mimo niskiej temperatury i opadów śniegu, całą grupą dzielnie maszerowaliśmy i podziwialiśmy centrum tego niesamowitego miasta, poznając jego historię i dorobek kulturowy. Wspólnie z młodzieżą stwierdziliśmy, że miejsce naszego pobytu przez kolejne dwa tygodnie jest piękne, a wyjazdowi sprzyja opaczność, bo nikt na pierwszej wyprawie się nie zgubił, a niektórzy próbowali nawet swoich umiejętności w komunikowaniu się po niemiecku i angielsku.
W pierwszym i następnym tygodniu po zajęciach w ramach praktyki wspólnie z uczniami samodzielnie, wielokrotnie zwiedzaliśmy Lipsk korzystając z bardzo dobrego dojazdu S-Bahnem. W ramach projektu młodzież miała zorganizowane wiele atrakcji. Jednym z niezaprzeczalnych atutów ośrodka "Vitalis" jest istnienie na jego terenie Klubu Młodzieżowego, w którym co wieczór nasi uczniowie słuchali muzyki, tańczyli i zawierali znajomości z uczestnikami z innych miast i krajów, m.in. Chorwacji. Ponadto w programie wyjazdu mieliśmy również wiele atrakcji edukacyjno-turystycznych.

Porażające wrażenie zrobiła na nas wszystkich wycieczka do fabryki samochodów BMW w Lipsku. Zaczynając od niesamowitego, wręcz futurystycznego, projektu architektonicznego "wielkiej" Zahy Hadid, a kończąc na perfekcji zaplanowanego procesu produkcyjnego i logistycznego, byliśmy oszołomieni rozmachem i profesjonalizmem tej fabryki znanej niemieckiej marki motoryzacyjnej. Wszyscy z zainteresowaniem obserwowaliśmy procesy produkcyjne i montażowe i rozwiązania organizacyjno-logistyczne. Nowoczesne technologie i maszyny wykorzystywane w fabryce niemalże przeniosły nas w czasie do rzeczywistości ultra nowoczesnych maszyn i robotów. W czasie całego pobytu na terenie fabryki wszyscy tęsknie wzdychaliśmy do wspaniałych samochodów, które przed naszymi oczami, niemalże na wyciągnięcie ręki przesuwały się niespiesznie po taśmie montażowej.

Nasze kolejne wyjazdy również wprawiły nas we wspaniały nastrój, ponieważ pozwoliły nam lepiej poznać historię regionu i Niemiec. W weekend wyjechaliśmy do Berlina i Drezna.
W sobotę zwiedzaliśmy stolicę Niemiec - Berlin. Pomimo nie najlepszej pogody przez wiele godzin spacerowaliśmy po Berlinie, poznając najpiękniejsze miejsca stolicy między innymi Reichstag, siedzibę Kanclerz Angeli Merkel, Bramę Brandenburską, Muzeum Techniki oraz wiele miejsc pamięci, pomników. Chyba najbardziej wzruszającym momentem dla nas wszystkich było zatrzymanie się w miejscu linii przebiegu Muru Berlińskiego i krzyży pamięci ofiar ucieczek z Niemiec Wschodnich. Ogromne wrażenie zrobiły również niesamowite pawilony Muzeum Techniki.

Kolejny dzień to wyjazd do "perły Saksonii". Drezno nas nie zawiodło. Jest to magiczne miasto, którego zabytki pozwalają poczuć się jak w epoce. Przewodniczka pokazała nam najpiękniejsze zabytki tego miasta. Przepiękne pałace, liczne muzea oraz wspaniałe odnowione zabytki zachęcają do zwiedzania i poznawania tego miasta. Oranżeria i budynek Opery okazały się architektonicznymi hitami wyjazdu. Na ich terenie rozpoczęło się istne szaleństwo fotorgrafowania i pozowania. Myślę, że niejeden z nas poczuł się jak August Mocny, a niejedna uczestniczka jak Hrabina Cosel. Istna sesja zdjęciowa z feerią fleszy i uśmiechów oraz tzw. "selfie" na długo pozostanie w naszej pamięci połączona ze wspomnieniami piękna zapierającego dech w piersi tych niesamowitych dreźnieńskich zabytków.

W drugim tygodniu wyjazdu mieliśmy zorganizowaną wycieczkę edukacyjną do portu lotniczego w Schkeuditz. Wyjazd niezapomniany, ponieważ mogliśmy zobaczyć całe lotnisko i wszystkie jego zakamarki. Rozpoczęliśmy od hali odlotów, przez kontrolę ochrony, odprawę, pobycie na pasie startowym a na wizycie w siedzibie straży pożarnej kończąc. Niezapomnianym momentem naszego pobytu na lotnisku będzie przejazd autokarem po oświetlonym pasie startowym wśród startujących i lądujących samolotów. Wrażenie nie do opisania słowami, może zrobione zdjęcia i nakręcone filmiki chociaż trochę oddadzą magię tego momentu.
Dwa dni później odwiedziliśmy również port przeładunkowo-transportowy w Halle, mieście oddalonym kilkadziesiąt kilometrów od Schkeuditz. Poznaliśmy historię tego miejsca, a nasi młodzi logistycy mogli dowiedzieć się czegoś więcej na temat działalności i specyfiki pracy logistyków w porcie.
Po upływie dwóch tygodni i uroczystym zakończeniu wszyscy otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie praktyk zagranicznych i zdobycie odpowiednich kompetencji. Wszyscy uczestnicy projektu, łącznie z opiekunami, zgodnie potwierdzili, że chętnie wrócą do Schkeuditz na kolejne praktyki.

FOTOGALERIA

Anna Szymańska,
Iwona Chwedczuk-Lesiak,
Przemysław Jakubowski.

Kieruki w klasach na rok 2021/2022

moodle logo

SKARGI

mechanikYT

Mapa rewitalizacji miasta Słupska

mapa rewitalizacji

Współpraca

Logo Kospel
Logo OptiNav Sp. z o.o.
//poczatek widgetu dostepności //koniec widgetu dostępności