Zdrowie we współczesnym rozumieniu to wartość - pomaga realizować aspiracje i potrzebę satysfakcji oraz zmieniać środowisko i radzić sobie z nim. Zasób (bogactwo), które daje możliwość rozwoju społecznego i ekonomicznego, pozwala osiągnąć odpowiedni poziom jakości życia. Środek – do codziennego życia, umożliwia lepszą jego jakość.
Zdrowie ma trzy wielkie wymiary : fizyczny – sprawność ciała, psychiczny – spokój duszy i społeczny – moralność i życzliwość. Wszystkie te razem dają udaną kompozycję. Kluczem do osiągnięcia sukcesu (zdrowego ducha w zdrowym ciele) jest osobista decyzja człowieka, który wie, że może swoim życiem kierować rozumnie, bo nasze zdrowie jest w naszych rękach.Dlatego ważna jest w życiu aktywność fizyczna rozumiana jako: to inaczej obciążenie fizyczne, któremu poddana jest osoba podczas codziennej pracy, w czasie wolnym lub też łącznie. Tak więc do aktywności fizycznej zalicza się wiele prac zawodowych, domowych i innych, a także ćwiczenia fizyczne. Aktywność fizyczna ma zwykle pozytywny związek z poziomem sprawności fizycznej.
Co jeśli nie zadbamy o Nasze zdrowie poprzez aktywność fizyczną. Można to zapisać w poniższych punktach:
Otóż najczęstsze schorzenia trapiące nasze społeczeństwo to:
choroby serca i układu krążenia 50% ogółu chorób,
choroby układu ruchowego i nerwowego 38%,
choroby układu pokarmowego i zaburzenia metaboliczne (w tym głównie cukrzyca) 8%,
pozostałe dolegliwości (choroby nerek, wzroku, wątroby i in.) 4%.
Wśród wielu dyscyplin sportowych jakie można uprawiać indywidualnie czy zespołowo nade wszystko trzeba pamiętać o sensie ćwiczeń, aby były one dla nas przyjemne, dozowane z odpowiednim natężeniu czy obciążeniem.Należny pamiętać aby przez sport nie nabawić się kontuzji. To od nas samych zależny jaką dyscyplinę sobie upodobamy i z której będziemy czerpać dwojakie "szczęście" czyli pogodę ducha, oraz zdrowe ciało.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca min.:
30 minutowa codzienna jazda na rowerze mogłaby ograniczyć ryzyko chorób serca o połowę. Korzyści uzyskane dzięki używaniu transportu rowerowego:
50% ograniczenie ryzyka cukrzycy i otyłości u dorosłych
30% ograniczenie ryzyka rozwoju nadciśnienia
zmniejszenie ciśnienia krwi podobne do efektu zażywania lekarstw