Projekt pt.”Świat widziany z lotu ptaka” dobiega końca. Uczestnicy lakierują ostatnie bezzałogowe środki latające i ćwiczą symulację lotów. Zakończenie i podsumowanie projektu odbędzie się 30.maja 2017, na którym odbędą się loty oraz przesyłanie obrazu z drona na ziemię.
Projekt został prawie w całości sfinansowany przez Bank Ambitnej Młodzieży WBK.
Warsztaty z autoagresji
Prezes Fundacji Na Rzecz Profilaktyki Społecznej (Samo)Naznaczeni z Warszawy pani Dominika Wielkiewicz przeprowadziła czterogodzinny warsztat z młodzieżą słupskiego „Mechanika” o tematyce autoagresji.
W warsztacie uczestniczyło 28 osób chłopców i dziewcząt w wieku 16 i 17 lat. Warsztaty spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży oraz z potrzebą rozmawiania z młodymi ludźmi na tego typu tematy.
W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie z rodzicami. Pani prezes informowała rodziców o czynnikach ryzyka autoagresji u dzieci i młodzieży oraz o czynnikach chroniących przed samookaleczeniami.
Ciąg dalszy „Tygodnia Zdrowia”
W ramach „Tygodnia Zdrowia w Mechaniku” Agnieszka Rach-Tomaszewska, Justyna Surmacz, Dariusz Warmbier zorganizowali wyjście do Przychodni Rejonowej przy ulicy Westerplatte na warsztaty związane z antykoncepcją oraz zdrowym rozwojem niemowlaków. Kolejnym wyjściem były warsztaty: „Zaglądamy do wnętrza ludzkiego ciała. Wpływ nikotyny na organizm ludzki.” i „Profilaktyka raka piersi- nauka samobadania piersi. Techniki symulacyjne w pielęgniarstwie”, które odbyły się na Akademi Pomorskiej wydziale zdrowia.






DNI ZDROWIA
Członkowie Stowarzyszenia organizują w Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych „Dni Zdrowia”. W czasie trwania akcji będą poruszane z młodzieżą tematy związane ze zdrowym odżywianiem, szkodliwością substancji psychoaktywnych, profilaktyką onkologiczną oraz chorobami zakaźnymi. Uczestnicy wezmą udział w wizytach studyjnych w słupskiej Szkole Rodzenia oraz w Akademii Pomorskiej na wydziale Zdrowia. W czasie spotkań młodzież będzie poddana pomiarom tkanki tłuszczowej i mięśniowej, zostanie również zbadany wzrok i ciśnienie krwi.
Czekoladowe szaleństwo w ZSMiL w Słupsku
Budowa dronów w toku!
Warsztaty z budowy dronów, które odbywają się w Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych są już na półmetku. Młodzież skleiła wszystkie modele pod okiem instruktora p. Witolda Jaworskiego. Następnie uczestnicy wykonali montaż toru wideo od kamery zainstalowanej w modelu samolotu na ziemię. Następnym etapem będzie montaż pozostałych czujników i akumulatorów w dronach.
Środki finansowe na ten projekt pozyskał Zarząd Stowarzyszenia SOW Mechanik z Fundacji Banku Zachodniego WBK.
Rozdanie nagród na Gali Obywatelskiej w Słupsku
W dniu 21.12.2016 w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku odbyła się uroczysta Gala Obywatelska, którą zorganizowała Fundacja Progresja.
Nagrodzono Słupskich Liderów Aktywności Obywatelskiej oraz wręczono wyróżnienia. W kategorii organizacji pozarządowej wyróżnienie zdobyła wiceprezes Stowarzyszenia Oświatowo – Wychowawczego „Mechanik” p. Agnieszka Rach-Tomaszewska.
Nagroda Słupskiego Lidera Aktywności Obywatelskiej miała na celu promować pozytywne postawy osób z różnych sektorów, które na co dzień działają na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.
Stowarzyszenie zorganizowało „Konkurs poezji i pieśni niemieckiej”
W środę 7.12.2016 w budynku Mniejszości Niemieckiej w Słupsku przy ul. Rybackiej 5a odbyła się piąta edycja konkursu poezji i pieśni niemieckiej.
Organizatorem konkursu był Słupski Związek Ludności Pochodzenia Niemieckiego, Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku oraz Stowarzyszenie Oświatowo-Wychowawcze „Mechanik”.
Konkurs został dofinansowany przez Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku oraz mniejszość niemiecką ze Słupska.
W tym roku przystąpiło do konkursu 11 uczestników z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Gminy Słupsk.
Konkurs rozpoczął się przedstawieniem „Kopciuszek” poprowadzonym w j. Niemieckim. Następnie były recytacje oraz piosenki. Odbył się również konkurs 1 z 10 o tematyce światowych bajek i baśni.
Pierwsze miejsce w konkursie poezji i pieśni zajął uczeń klasy pierwszej z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku Grzegorz Szwankowski z wierszem „Lorelei”, drugie miejsce zajęła uczennica Oliwia Krawczyk z Gimnazjum z Kobylnicy.
Trzecie miejsce zdobył zespół muzyczny za piosenkę „Los” Ramstein. Zespół jest również z Mechanika. Piosenkę zaśpiewał Wojciech Jarystow, na gitarze grał Sebastian Kowanda, a na perkusji Kacper Pranga. Gratulujemy!
Wszystkich chętnych zapraszamy za rok!
Organizatorzy konkursu: Agnieszka Rach-Tomaszewska, Elżbieta Guzińska, Lidia Mielniczuk
Warszaty z upcyclingu
Wyjazd do Bierkowa – sortowni odpadów komunalnych!
W ramach projektu „Porady na Odpady” w dniu 30.11.2016 grupa 49 uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych pojechała do sortowni odpadów w Bierkowie. Projekt ma na celu podniesienie wiedzy u uczestników na temat w jaki sposób poprawnie segregować odpady. Młodzież w czasie wizyty studyjnej w Bierkowie zobaczyła cały proces segregacji odpadów do recyklingu, które pochodzą z 10.000 kontenerów z miasta Słupsk i powiatu słupskiego.